Již od středověku jsou dřevěné šindele považovány za velmi kvalitní ochranu budov. Dovolit si jej mohli pouze prominentní lidé, proto byl šindel k vidění na střechách kostelů, šlechtických sídel nebo na domech bohatých měšťanů. Vzhledem k ručnímu zpracování, patří i v současnosti mezi poměrně drahé krytiny.
Ptáte se, proč je šindel i v dnešní době hojně využívaný? Kromě střešních krytin ho totiž můžete využít i pro zhotovení dřevěných fasád. A zatímco v minulosti jste si v našich krajích mohli vybrat primárně z jedlového nebo ze smrkového dřeva, dnes si vybere úplně každý, protože se šindele vyrábí rovněž ze sibiřského modřínu, topolového dřeva a sekvoje.
A vybrat si můžete i ze dvou cenových variant a tedy dvou kvalit. Z hlediska životnosti je rozhodně kvalitnější štípaný šindel, který je následně ještě ručně opracován pořezem. Takto vyrobený vydrží až 40 let bez jakékoliv povrchové úpravy. Pokud chcete menší počáteční investice, zvolit můžete i šindel, který je řezaný strojně. Kvůli porušení dřevních vláken je však nutné počítat s tím, že jeho životnost bude bez povrchové úpravy kolem 15 let. Oběma typům však můžete jejich životnost prodloužit, pokud zvolíte vhodný nátěr. Při správné a pravidelné údržbě se můžete dostat k horizontu 50-80 let.
Čím natřít štípaný šindel?
Protože chceme co nejdelší životnost, zaměříme se na kvalitnější, štípaný šindel. U tohoto typu dřeva není vhodné použít ochranné laky, či silnovrstvé lazury, protože štípané dřevo není savé, a tak se ani jeden z těchto typů nátěru nenasákne do povrchu a časem se začne loupat. Dostatečnou životnost nemají ani slabovrstvé olejové lazury a čisté oleje.
Než se ale vůbec dostaneme k vhodnému dehtovému ochrannému nátěru, je třeba zmínit, že je šindele nejprve nutné ošetřit biocidním impregnačním prostředkem (např. Deron PLUS) proti biotickým škůdcům. Dřevo tak ochráníte před dřevokazným hmyzem, plísním i zbarvujícím houbám. Biocidním roztokem navíc otevřete dřevní póry a následný ochranný nátěr se tak dostane hlouběji do dřeviny.
A nyní konečně k vrchnímu ochrannému plášti. Tou nejlepší volbou je dehet, který můžte znát i jako dřevní tér, či smůlu. Už v minulosti se používal jako ochrana dřeva před působením povětrnostních vlivů a dodnes není překonán. Dřevný dehet (tér) je silně vodoodpudivý a také antiseptický. Díky tomu, že zabrání, aby do dřeva pronikala vlhkost ho tak zároveň chrání proti hnilobě a plísním.
Aplikace
Tér se v minulosti používal například pro ochranu lanoví a dřevěných lodí. Vzhledem k tomu, že je jeho konzistence podobná medu, je obtížně roztíratelný a tudíž je nutné ho před aplikací zředit. K tomuto účelu se používá klasický nebo balzámový terpentýn. Takto připravenou směs můžete využít například na dřevo, které se zakopává do země (kůly, houpačky, terasové záhony…) Pro naše účely však potřebujeme zajistit, aby dehet ze šindelů na střeše, či fasádě nevymýval ze dřeva působením povětrnostních vlivů, a tak ho zkombinujeme se lněnou fermeží, popř. tungovým olejem.
Co je lněná fermež?
Lněná fermež na dřevo je vlastně vařený lněný olej, který je vodoodpudivý a zároveň paroprodyšný. Sám o sobě snadno podléhá působení UV záření a plísním. Lněná fermež je však díky vaření zbavena veškeré vlhkosti a zárodků mykóz, a tak se stává dokonalým zpevňovačem dřevního téru.
Co je tungový olej?
Jediným přírodním olejem, který vytvrzuje v celém svém objemu je olej tungový. Jeho zdroje jsou velmi omezené a ačkoliv je jeho cena až třikrát vyšší než cena lněného oleje, jeho popularita v posledních letech vzrůstá. Mezi jeho vlastnosti patří odolnost a pružnost. Je také velmi odolný vůči působení vody, jednoduše se nanáší, revitalizuje a skvěle zasychá.
Stejně jako u lněného oleje, lze i ten tungový vařením zušlechtit, výsledná tungová fermež (nebo tungový olej vařený) je pak součástí těch nejkvalitnějších olejů pro ochranu dřeva (Tradiční teakový olej, TOP Olej UV…).
První nátěr šindelové střechy
V případě natírání střechy rozhodně není dobré si práci zjednodušovat používáním přípravků 2 v 1. Právě prvním ochranným nátěrem ovlivníte životnost šindelů. Dobrý prodejce vám tedy nikdy nedoporučí olejovou hmotu, kde v jedné plechovce najdete vše. Správnou volbou pro extrémně namáhaný povrch střechy je vždy olejový přípravek s dřevním térem, terpentýnem a lněnou fermeží, který aplikujete na šindele ošetřené vodným roztokem s biocidními účinky.
A jaké produkty jsou nejvhodnější? Pro biocidní ochranu doporučujeme koncentrovaný přípravek DERON PLUS. Aplikační směs připravte smísením DERON PLUS a příslušného množství vody.
Pro savé řezané povrchy (nátěr štětcem):
- 1 objemový díl DERON PLUS
- 29 objemových dílů vody
Pro hoblované a následně přebroušené povrchy (nátěr štětcem):
- 1 objemový díl DERON PLUS
- 15 objemových dílů vody
Pro účely technologie máčení (ponechte dřevo v máčecím roztoku ponořeno 36-48 hodin)
- 1 objemový díl DERON PLUS
- 49 objemových dílů vody
Aby nedošlo k nežádoucímu prohýbání desek šindelů, je nutno ošetřit vodným biocidním roztokem šindelovou desku z obou stran. Proto je velmi vhodná technologie máčení, které sice trvá dlouho, ale dojde k hlubokému prosycení dřeva ochranným biocidním roztokem. Pokud není k dispozici máčecí vana, zbývá aplikace štětcem. Protože šindel je štípaný a nebroušený, jeho savost je minimální. V takovém případě doporučujeme pro nátěr štětcem koncentrát DERON PLUS ředit v poměru:
- 1 objemový díl DERON PLUS
- 8-10 objemových dílů vody
Poté je třeba nechat dřevo dostatečně vyschnout a můžete montovat na střechu. Následně provádějte první ochranný nátěr čistým dehtem (Tradiční borovicový dehet zředěný terpentýnem), po vyschnutí (řádově týdny) dokončete ochranu druhým nátěrem – tmavý dehet (směs borovicového dehtu, terpentýnu a lněné fermeže).
Údržba šindelové střechy
Udržovací nátěr šindelové střechy je vhodné provádět v intervalu 3-5 let (dle stupně povětrnostní zátěže). Včasná údržba se provádí světlým dehtem, nebo univerzálním TOP térem (norským dehtem). Střechu před nátěrem dobře omyjte, nechte vyschnout a následně natřete.
Co když chceme barevně tónovat?
Pokud toužíte po určitém barevném odstínu, máme pro vás dobrou zprávu. Jedinou drobnou nevýhodou TOP téru je nemožnost tónování, a proto jsme tento produkt zdokonalili a lněnou fermež v něm vyměnili za tungový olej.
Vznikl tak TUNG tér, který je možno tónovat a navíc získal nové vlastnosti, které ho ještě vylepšily:
- vyšší odolnost vůči biocidním vlivům (tungový olej je antiseptický);
- vyšší mechanická odolnost (tungový olej hustěji polymeruje);
- výše zmíněná možnost barevného tónování.
Jaký je další zásadní rozdíl mezi TOP térem a TUNG térem? Tung tér chrání dřevo i proti účinkům UV záření. Díky barevným pigmentům tedy minimalizuje zašednutí dřeva.
Závěr
Pokud potřebujete co nejjednodušší a přírodní ochranu dřeva, zvolte TOP tér. V případě, že potřebujete odolnější nátěr nebo veškeré venkovní dřevo chcete ladit do konkrétního odstínu, lepší variantou bude TUNG tér.
Všechny výše zmíněné produkty můžete zakoupit v našem e-shopu.
Pokud Vás zajímají jiná témata, vyberte oblast, která Vás aktuálně zajímá:
Stavba ohrady: Čím ošetřit dřevo před zakopáním do země?
Čím natřít srub, roubenku, pergolu, plot?
Čím natřít zahradní nábytek z exotického dřeva?