Pokud máte dřevěný plot a rozhoduje se, jaký nátěr použít, je důležité nesoustředit se pouze na výběr odstínu a cenu produktů. Důležitějšími parametry jsou životnost nátěru a finanční náročnost revitalizací. Následující odstavce vám poradí, čím natřít dřevěný plot tak, aby splňoval všechny zmiňované parametry.
Jaké druhy nátěrů na plot najdete na trhu?
Ploty jsou vždy vyráběny z rozměrově nestabilního dřeva, a tak není vhodné použít silnovrsvé nátěry, protože by se oloupaly. Na trhu je však dostatek vhodných slabovrstvých lazur, které můžeme rozdělit do několika kategorií:
- vodou ředitelné lazury
- vodou ředitelné lazury s obsahem emulgovaného oleje
- syntetické lazury
- syntetické lazury s přírodními oleji
- přírodní olejové lazury (bez jakýchkoli syntetických pryskyřic „BSP“)
Vodou ředitelné lazury:
Klasické vodou ředitelné slabovrstvé lazury nejsou vhodné k ochraně dřeva, které je vystavené přímým povětrnostním vlivům. Nafukují totiž dřevní žíly a ve dřevě vznikají dutiny, ve kterých se může hromadit voda a způsobit jeho popraskání, zašednutí, plesnivění nebo hnilobu.
Jejich výhodou je pružnost, jejich nedostatkem nízká prodyšnost, proto jsou zcela ideální pro dekorativní nátěry v interiéru.
V exteriéru je lze doporučit pro aplikace, kde nepůsobí přímé povětrnostní vlivy (slunce, déšť, sníh). Příkladem jsou vnitřní nátěry pergol, garážových stání, či zahradních domků.
Vodou ředitelné lazury s obsahem emulgovaného oleje:
Vodouředitelné lazury lze mísit s emulgovanými (speciálně upravenými) přírodními oleji. Právě díky přítomnosti oleje můžete tento typ vodou ředitelných lazur použít i v exteriéru, tedy na dřevo vystavené povětrnostním vlivům.
Důležité je však použít kvalitní přírodní olej. Tou nejlepší volbou je tungový olej, který najdete ve vodou ředitelných lazurách PLUS W-olej a BBB V-olej. Vybrat si můžete z více než 30 barevných odstínů a obě značky jsou zároveň silně vodoodpudivé a matné.
Syntetické lazury:
Kvůli nízké ceně a možnosti dlouhého skladování (až 5 let), jsou syntetické lazury velmi oblíbené. Mezi jejich další výhody i rychlé zasychání 5-12 hodin mezi nátěry). Vlivem povětrnostních vlivů však syntetické pojivo praská a časem (3-5 let) se začne odlupovat, proto je při renovaci nejprve nutné celý povrch dokonale očistit bruskou a teprve poté znovu natřít.
Syntetické lazury s přírodními oleji:
Mezi produkty na můžete najít i tzv. polosyntetické lazury, které jsou obohaceny přírodními oleji, aby pomohly hlubší penetraci a oddálily tak budoucí odlupování nátěru. Čím více přírodního oleje, tím lépe. Problémem ovšem je, že výrobci obvykle kvůli snížení nákladů používají levné oleje (lněný, sojový, slunečnicový…), kterých se nemůže přidat velké množství – nátěr by totiž neuschnul. Jejich vliv proto není dostatečný.
Kolik přírodního oleje by měla lazura obsahovat?
Lazury se skládají ze sušiny a ředidla. Sušina, tedy to, co zůstane na, a v dřevě po odpaření ředidla, obvykle představuje 25-40 % objemu slabovrstvých lazur. Pokud chceme, aby byl nátěr opravdu funkční a účinný, měla by sušina obsahovat více než 30 % přírodních olejů a naopak, co nejméně neprodyšných látek (syntetických pryskyřic).
Která polosyntetická lazura se nemusí před obnovou nátěru brousit?
Například PLUS UV penetrační lazura LR-10, popř. BBB Olejová lazura (stejné složení). Oba tyto nátěry obsahují kvalitní tungový olej, který jako jediný ze všech přírodních olejů vytvrzuje v celém objemu, a proto směs obsahuje minimální množství syntetických pryskyřic. Lazury jsou vodoodpudivé, vydrží 4-5 let, jsou mechanicky velmi odolné a antiseptické.
Lze použít pro nátěr plotu čistě přírodní surový (např. lněný nebo konopný) olej?
Surovým olejem můžete dřevo nejprve napustit a chránit ho tak zevnitř. Ovšem vrchní vrstva dřeva je takto nechráněná, a tak přitahuje řasy, plísně a šedne.
Právě syntetické pryskyřice, nebo přírodní pryskyřice zanechávají na povrchu dřeva ochranný film, proto jsou součástí olejových lazur. Pokud mluvíme o kvalitní olejové lazuře, najdeme ve složení rovněž biocidní přísady pro ochranu dřeva před řasami, plísněmi a hnilobou a nezapomínejte ani na přísady chránící dřevo před UV zářením.
Přírodní olejové lazury (BSP)
Přírodní olejové lazury, neboli BSP lazury, které neobsahují žádné syntetické pryskyřice jsou tím nejlepším, co můžete svému plotu dopřát. Obsahují totiž nejkvalitnější olej pro výrobu nátěrových hmot – tungový olej.
Tungový olej je sice cca 3-4 x dražší než lněný olej, ale jeho využití v nátěrových hmotách přináší nezpochybnitelně vyšší odolnost vůči působení povětrnostních vlivů, tedy delší životnost nátěru. Je důležité zmínit, že dřevo je po 5-6 letech na povětrnosti při ošetření BSP nátěry minimálně devastováno (např. rozpraskání), a proto následný renovační nátěr vyžaduje menší nároky na čas a materiál, než je tomu zvykem při ošetření běžnými nátěrovými hmotami.
Investice do olejových lazur BSP se jednoznačně vyplatí. Jak už bylo napsáno výše, tungový olej, jako jediný ze všech přírodních olejů, vytvrzuje v celém svém objemu. Právě proto není nutné do směsi přidávat žádné chemické přísady, aby nátěr zaschnul. Navíc je tento olej přirozeně antiseptický, a tak odpuzuje hnilobu, řasy a plísně.
Jak je dřevo při použití BSP nátěru chráněno, když neobsahuje syntetické pryskyřice?
Pryskyřice syntetická je zde totiž nahrazena modifikovanou kalafunou – přírodní pryskyřicí. Ta spolu s tungovým olejem a upraveným ricinovým olejem zajišťuje zcela přírodní a naprosto bezkonkurenční ochranu vašeho plotu.
- extrémně vysoká životnost na přímé povětrnosti (déle než 5 let)
- bezbarvé nátěry nešednou (ochrana cca 2-3 roky proti šednutí, následně je vhodné obnovit nátěr opět bezbarvým BSP přípravkem)
- dřevo je chráněno proti přirozenému žloutnutí
- nátěr se neloupe, nekřehne a nešupinatí
- dřevo je komfortně (maximálně) vyplněno, proto není před renovací nátěru dramaticky vypraskané
- při renovaci nátěru není plot nutno brousit
- BSP nátěry jsou extrémně přilnavé, a proto jsou vhodné i na problematické povrchy a exotické dřeviny
Přírodní olejové lazury můžete zakoupit v našem e-shopu eshop.barvyplus.cz.
Pokud Vás zajímají jiná témata, vyberte oblast, která Vás aktuálně zajímá:
Jak pečovat o šindel na vaší střeše či fasádě? Máme pro vás návod!
Stavíte dřevěný plot či ohradu? Ošetřete dřevo před zakopáním do země!