S příchodem hezkého počasí vyvstává otázka, čím natřít zahradní nábytek z exotického dřeva, aby dlouho vydržel v dobrém stavu?
V dnešní době není problém zakoupit pro zútulnění svého bydlení zahradní nábytek z exotického dřeva. Pokud se dnes hovoří o zahradním nábytku z exotického dřeva, většina lidí si vybaví dřevinu Teak. Často se však nejedná o teakové dřevo. Někdy je to také Eukalyptus, akácie, či Meranti, vzpomeňme na parkové lavičky městských mobiliářů, vyráběné z Jatoby. Není předmětem tohoto článku, vyjmenovávat všechny exotické dřeviny, ze kterých se vyrábí zahradní nábytek. Podstatné je, že exotické dřeviny se používají pro výrobu zahradního nábytku z toho důvodu, že:
- Exotické dřeviny mají vysokou hustotu.
- Exotické dřeviny mají vysoký obsah tříslovin a přírodních olejů.
- Exotické dřeviny mají vysokou mechanickou odolnost, či – chcete-li – vysokou houževnatost.
- Exotické dřeviny mají vysokou odolnost vůči biodegradačním vlivům (tzn. nejsou náchylné k poškození způsobené plísněmi, hnilobami, či dřevokazným hmyzem).
Čím natřít zahradní nábytek? Jaký je problém u exotických dřevin?
Problém je obdobný, jako u ostatních dřevin, pokud chceme, aby si dřevina zachovala svou původní podobu. Ať už se jedná o jakoukoli dřevinu, je tam společný jmenovatel. Ten společný jmenovatel na exteriérovém působení je, že dřevo vlivem působení UV záření šedne, někdy také vypraskává.
Právě proti šednutí by měl pomoci ochranný nátěrový systém. Ochranný nátěr dřeva by měl umožnit také snadné čištění dřeva od nečistot, měl by dřevinu povrchově zjemnit na dotek, aby se při styku dřeva s pokožkou uživatel cítil příjemně.
Někteří čtenáři mi dají za pravdu, že když v minulosti ošetřili zahradní nábytek z exotického dřeva běžnou bezbarvou lazurou, nebo venkovním lakem (např. lodní lak), tak neuspěli. Nátěr se časem začal loupat, případně dřevo zešednulo.
Proč došlo k loupání, či šupinatění nátěru?
Uvědomme si, že exotické dřevo je velmi husté (měrná specifická hmotnost více než 1000 kg/m3). Laicky řečeno, vhodíme-li kus takového dřeva do vany s vodou, tak dřevo neplave – prostě leží na dně, jako kus železa. Je potřeba použít takový nátěr, který se i do takto husté dřeviny „zakousne“ a nebude praskat, šupinatět, loupat. Jinou záležitostí je ochrana proti šednutí dřeviny.
Jak bylo vyargumentováno v sekci „Technický vývoj„, standardní venkovní lazury a laky mají sníženou přilnavost z důvodu použití syntetických pryskyřic.
Pro exotické dřeviny nemůžeme nechat nic náhodě.
Jistě si vzpomenete, že naši předci hojně využívali fermež, jako základní nátěrovou hmotu, či jako přídavek do nátěrové hmoty na okna. Co je to fermež? Fermež je tepelně upravovaný lněný olej. Při „vaření“ se z lněného oleje vyloučily všechny zbytky vlhkosti, všechny zárodky mykóz, zkrátka došlo k zušlechtění lněného oleje.
Fermež není vhodná, pro finální nátěry dřeva, protože lněný olej ve své podstatě není příliš odolný vůči povětrnostním vlivům. Lněný olej se tedy i ve formě fermeže hodí pouze pro základní nátěry.
U zahradního nábytku však netvoříme komplikovaný nátěrový systém (základ + vrch). U nátěru zahradního nábytku hledáme alternativu, kdy můžeme aplikovat nátěr „z jedné plechovky“, přičemž tento nátěr se dobře zakotví do podkladu a bude chránit dřevo vůči hloubkovému ušpinění a přitom se nebude loupat.
Čtenář, který si pročetl dobře sekci „Technický vývoj“ mi jistě napoví, že řešením takového problému by byl tungový olej (tradiční čínský olej), který by byl zpracován tak, jako se zpracovával v minulosti lněný olej do podoby fermeže (tepelným zušlechtěním).
Existuje nátěr, který je primárně postaven na přírodním tepelně zušlechtěném tungovém oleji?
Ano, existuje. Jedná se o produkt LEINOS 223 – Teakový olej. Tato směs přírodních olejů nechává dřevo prodyšné a nepraská. Obsahuje tungový olej, který je výjimečný svou přilnavostí a odolností proti mechanickému poškozování. Zároveň je přirozeně antiseptický, což znamená, že ničí choroboplodné zárodky bakterií. Díky tomu zamezuje vzniku hub a plísní.
Pokud natíráte exotické dřevo poprvé, doporučujeme nejprve použít LEINOS 940 – Odšeďovač dřeva. Dřevo jím omyjte, následně opláchněte čistou vodou a nechte vyschnout. Takto ošetřené dřevo je připravené k nátěru. Docílíte tím odstranění případné zaoxidované vrstvy nebo zanesených pórů, které už by mohly případně obsahovat drobné plísně. Navíc tím exotické dřevo “otevřete” pro příjem oleje.
Ačkoliv výrobce neuvádí potřebu ředění, při prvním nátěru exotického ze zkušenosti doporučujeme, abyste přidali 5-10% ředidla (LEINOS 200, nebo LB-40). Zajistíte tím dokonalé ukotvení teakového oleje ve dřevě. Pro následné nátěry už můžete použít neředěný teakový olej.
Olej vždy před použitím řádně promíchejte a k nátěru doporučujeme štětec. Nanášejte ho v tenké vrstvě a nezapomeňte, že olejový nátěr na dřevě nepraská, tudíž jej před dalším nátěrem nemusíte přebrušovat.
Více o teakovém oleji a způsobu jeho aplikace můžete prostudovat a případně objednat v internetovém obchodu ZDE.
Pokud si přejete najít jiná témata, vyberte oblast, která Vás aktuálně zajímá:
Čím natřít srub, roubenku, pergolu, plot?
Jak pečovat o šindel? Dopřejte své střeše a fasádě dlouhý život!
Stavíte dřevěný plot či ohradu? Ošetřete dřevo před zakopáním do země!